Skip navigation

Slapukų politika

„Dyson“ svetainėje naudojami slapukai. 

Toliau pateikta informacija skirta suteikti naudotojams daugiau informacijos apie svetainėje naudojamų slapukų dėjimą, naudojimą ir valdymą. https://dyson.com.lt.

Be to, yra keletas naudingų nuorodų, susijusių su šia tema. Jei reikia daugiau informacijos ir ji nepateikta toliau, galite susisiekti su mumis šiuo adresu: comenzi@dyson.com.lt. Atidžiai perskaitykite toliau pateiktą informaciją.  

Šioje svetainėje naudojami slapukai (tiek nuosavybiniai, tiek trečiųjų šalių), kad naudotojams būtų suteikta daug geresnė naršymo patirtis ir paslaugos, pritaikytos kiekvieno naudotojo poreikiams ir pomėgiams. Vadinamajame „Web 2.0“ tinkle slapukai atlieka svarbų vaidmenį palengvinant prieigą ir teikiant daugybę paslaugų, kuriomis naudotojai naudojasi internete, pvz.: 

tam tikrų nustatymų pritaikymas, pvz.: kalbos, kuria žiūrima svetainė, valiutos, kuria išreiškiamos tam tikros kainos ar mokesčiai, įvairių produktų išsaugojimo galimybės (dydžiai, kita informacija ir kt.). 

Slapukai svetainių savininkams suteikia vertingos informacijos apie tai, kaip naudotojai naudojasi jų svetainėmis, todėl jie gali jas padaryti dar veiksmingesnes ir prieinamesnes naudotojams.

Jie leidžia į konkrečią svetainę įtraukti kitų svetainių daugialypės terpės ar kitų tipų programas, kad naršymas būtų vertingesnis, naudingesnis ir malonesnis. Be to, jie didina internetinės reklamos efektyvumą.

Kas yra „slapukas“?

„Interneto slapukas“ (dar vadinamas „naršyklės slapuku“, „HTTP slapuku“ arba tiesiog „slapuku“) – tai nedidelis failas, sudarytas iš raidžių ir skaičių, saugomas naudotojo kompiuteryje, mobiliajame terminale ar kitoje įrangoje, iš kurios jungiamasi prie interneto. 

Slapukas įdiegiamas per žiniatinklio serverio užklausą naršyklei (pvz., „Internet Explorer“, „Firefox“, „Chrome“) ir yra visiškai pasyvus (jame nėra programinės įrangos, virusų ar šnipinėjimo programų, jis negali gauti informacijos iš naudotojo kietojo disko). 

Slapuką sudaro 2 dalys: slapuko pavadinimas ir turinys arba vertė. Be to, nustatomas slapuko galiojimo laikas; techniškai tik slapuką išsiuntęs žiniatinklio serveris gali vėl jį pasiekti, kai naudotojas grįžta į su tuo žiniatinklio serveriu susijusią svetainę.

Patys slapukai neprašo asmens informacijos, kad būtų naudojami, ir daugeliu atvejų neidentifikuoja interneto naudotojų asmeniškai.

Yra 2 pagrindinės slapukų kategorijos:

– seanso slapukai – jie laikinai saugomi interneto naršyklės slapukų aplanke, kad naršyklė galėtų juos įsiminti, kol naudotojas išeis iš atitinkamos svetainės arba uždarys naršyklės langą (pvz., prisijungiant prie interneto pašto paskyros ar socialinių tinklų arba iš jų išeinant);

– nuolatiniai slapukai – jie saugomi kompiuterio ar įrangos kietajame diske (ir paprastai priklauso nuo iš anksto nustatyto slapuko gyvavimo laiko). Nuolatiniai slapukai taip pat apima slapukus, kuriuos deda ne ta svetainė, kurioje naudotojas šiuo metu lankosi; jie dar vadinami trečiųjų šalių slapukais, kurie gali būti anonimiškai naudojami naudotojo pomėgiams įsiminti, kad naudotojui būtų galima pateikti tinkamesnę reklamą.

Kokia yra slapukų nauda?

Slapuke pateikiama informacija, kuri susieja žiniatinklio naršyklę (naudotoją) su konkrečiu žiniatinklio serveriu (svetaine). Kai naršyklė vėl kreipiasi į tą žiniatinklio serverį, ji gali perskaityti jau išsaugotą informaciją ir atitinkamai reaguoti. Slapukai suteikia naudotojams malonią naršymo patirtį ir padeda daugeliui svetainių teikti patogias paslaugas naudotojams: pavyzdžiui, privatumo nuostatos internete, svetainės kalbos parinktys, pirkinių krepšelis arba atitinkama reklama.

Koks yra slapuko gyvavimo laikas?  

Slapukus tvarko žiniatinklio serveriai. Slapukų naudojimo trukmė gali labai skirtis, priklausomai nuo to, kokiu tikslu jie naudojami. Kai kurie slapukai naudojami tik vieno seanso metu (seanso slapukai) ir nesaugomi, kai naudotojas palieka svetainę, o kai kurie slapukai saugomi ir naudojami kiekvieną kartą, kai naudotojas grįžta į tą svetainę (nuolatiniai slapukai). Tačiau slapukus naudotojas gali bet kada ištrinti naudodamasis naršyklės nustatymais.

Kas yra trečiųjų šalių slapukai?  

Tam tikros turinio dalys kai kuriose svetainėse gali būti pateikiamos per trečiąsias šalis ir (arba) tiekėjus (pvz., naujienų skiltis, vaizdo įrašai arba reklama). Šios trečiosios šalys taip pat gali dėti slapukus per svetainę ir vadinami „trečiųjų šalių slapukais“, nes juos deda ne atitinkamos svetainės savininkas. Trečiųjų šalių paslaugų teikėjai taip pat privalo laikytis galiojančių įstatymų ir svetainės savininko privatumo politikos.

Kaip šioje svetainėje naudojami slapukai?

Apsilankius šioje svetainėje gali būti įrašomi toliau išvardyti slapukai.

– Svetainės naudojimo slapukai

– Lankytojų analizės slapukai

– Geografinio nukreipimo slapukai

– Registracijos slapukai

– Reklamos slapukai

– Reklamos paslaugų teikėjo slapukai

Naudojimo slapukai

Šio tipo slapukai išsaugo naudotojo nuostatas šioje svetainėje, kad jų nereikėtų nustatyti kiekvieną kartą apsilankius svetainėje. Pavyzdžiai: – vaizdo grotuvo garsumo nustatymai – su naršykle suderinamas vaizdo transliacijos greitis.

Lankytojų analizės slapukai

Kiekvieną kartą, kai naudotojas apsilanko šioje svetainėje, trečiosios šalies teikiama analizės programinė įranga sukuria naudotojo analizės slapuką. Šis slapukas parodo, ar šioje svetainėje lankėtės anksčiau. Naršyklė mums praneš, ar turite šį slapuką, o jei ne, mes jį sukursime. Tai leidžia stebėti, kokie unikalūs naudotojai lankosi pas mus ir kaip dažnai jie tai daro. 

Kol nesate užsiregistravę šioje svetainėje, šis slapukas negali būti naudojamas asmenims identifikuoti; jis naudojamas tik statistikos tikslais. Jei esate užsiregistravę, mes taip pat galime žinoti jūsų pateiktus duomenis, pavyzdžiui, el. pašto adresą ir naudotojo vardą – jiems taikomas konfidencialumas ir taisyklių ir sąlygųprivatumo politikos , taip pat galiojančių teisės aktų, susijusių su asmens duomenų apsauga, nuostatos.

Geografinio nukreipimo slapukai

Šiuos slapukus naudoja programinė įranga, kuri nustato šalį, iš kurios esate. Jis yra visiškai anoniminis ir naudojamas tik taikomam turiniui nukreipti – net jei mūsų puslapyje esate lietuvių ar kita kalba, jums bus rodomas tas pats skelbimas.

Registracijos slapukai

Kai užsiregistruojate šioje svetainėje, sukuriame slapuką, kuris leidžia mums sužinoti, ar esate užsiregistravęs, ar ne. Mūsų serveriai naudoja šiuos slapukus, kad parodytų, kokioje paskyroje esate užsiregistravę ir ar turite leidimą naudotis tam tikra paslauga. Tai taip pat leidžia mums susieti bet kokius komentarus, kuriuos rašote mūsų svetainėje, su jūsų naudotojo vardu. Jei nepasirinkote „išlaikyti mane prisijungusį“, šis slapukas bus ištrintas automatiškai, kai uždarysite naršyklę arba kompiuterį.

Reklamos slapukai

Šie slapukai leidžia mums sužinoti, ar peržiūrėjote internetinį skelbimą, kokio tipo jis buvo ir kiek laiko praėjo nuo skelbimo peržiūros. Šiuos slapukus naudojame reklamai internete nukreipti. Taip pat galime naudoti trečiųjų šalių slapukus, kad būtų galima tiksliau parinkti reklamą, pvz., rodyti skelbimus apie atostogas, jei naudotojas neseniai apsilankė svetainėje esančiame straipsnyje apie atostogas. Šie slapukai yra anoniminiai; juose saugoma informacija apie peržiūrėtą turinį, o ne apie naudotojus. Taip pat nustatome anoniminius slapukus kitose svetainėse, kuriose skelbiame reklamą. Gavę šiuos duomenis, galime juos naudoti, kad atpažintume jus kaip tos svetainės naudotoją, jei vėliau apsilankysite mūsų svetainėje; remdamiesi šia informacija galime teikti reklamą.

Kiti trečiųjų šalių slapukai

Kai kuriuose puslapiuose trečiosios šalys gali nustatyti savo anoniminius slapukus, kad galėtų stebėti, kaip sėkmingai naudojama programa arba pritaikyti programą. Dėl šios svetainės naudojimo būdo ji negali pasiekti šių slapukų, kaip ir trečiosios šalys negali pasiekti šios svetainės slapukų. Pavyzdžiui, kai bendrinate straipsnį naudodami šioje svetainėje esantį socialinės medijos mygtuką, tas socialinis tinklas užfiksuos jūsų veiklą.

Kokio tipo informacija saugoma ir pasiekiama naudojant slapukus?

Slapukai saugo informaciją mažame tekstiniame faile, kuris leidžia svetainei atpažinti naršyklę. Žiniatinklio serveris atpažins naršyklę tol, kol slapukas nustos galioti arba bus ištrintas. Slapukuose saugoma svarbi informacija, kuri pagerina naršymo internete patirtį (pvz., kalbos, kuria lankomasi svetainėje, nustatymai, naudotojo prisijungimo prie internetinio pašto paskyros išsaugojimas, internetinės bankininkystės saugumas, produktų išsaugojimas pirkinių krepšelyje).

Kodėl slapukai yra svarbūs internete?

Slapukai yra veiksmingo interneto veikimo pagrindas, padedantis sukurti patogią naršymo patirtį, pritaikytą kiekvieno naudotojo pageidavimams ir pomėgiams. Atsisakius slapukų arba juos išjungus, kai kuriomis svetainėmis gali būti neįmanoma naudotis. 

Slapukų atsisakymas arba išjungimas nereiškia, kad nebegausite internetinės reklamos – tai tik reiškia, kad reklama nebeatsižvelgs į jūsų pageidavimus ir pomėgius, išryškėjančius naršant.

Toliau pateikti svarbių slapukų (kuriems nereikia naudotojo autentiškumo patvirtinimo per paskyrą) naudojimo pavyzdžiai.

– Pagal naudotojo pageidavimus pritaikytas turinys ir paslaugos – naujienų kategorijos, orai, sportas, žemėlapiai, viešosios ir vyriausybinės paslaugos, pramogų svetainės ir kelionių paslaugos.

– Pasiūlymai, pritaikyti prie naudotojo pomėgių – slaptažodžių išsaugojimas, kalbos parinktys (pvz., paieškos rezultatų rodymas lietuvių kalba).

– Vaikų apsaugos nuo interneto turinio filtrų išlaikymas (šeimos režimo parinktys, saugios paieškos funkcijos).

– Skelbimų pateikimo dažnumo ribojimas – skelbimo rodymo konkrečiam naudotojui svetainėje kartų skaičiaus ribojimas.

– Naudotojui teikiama aktualesnė reklama.

– Matavimo, optimizavimo ir analizės funkcijos, pavyzdžiui, patvirtinančios tam tikrą svetainės lankomumo lygį, koks turinys peržiūrimas ir kaip naudotojas pasiekia svetainę (pvz., per paieškos sistemas, tiesiogiai, iš kitų svetainių ir t. t.). Svetainėse atliekama tokia naudojimo analizė, kad svetainės būtų patobulintos naudotojų labui.

 

Saugumo ir privatumo klausimai

Slapukai NĖRA virusai! Juose naudojami paprasto teksto formatai. Jų nesudaro kodo dalys, todėl jų negalima vykdyti ar paleisti savarankiškai. Todėl jie negali būti dubliuojami ar replikuojami kituose tinkluose, kad būtų paleisti ar replikuojami dar kartą. Kadangi jie negali atlikti šių funkcijų, jų negalima laikyti virusais. 

Tačiau slapukai vis tiek gali būti naudojami neigiamais tikslais. Kadangi slapukuose saugoma informacija apie naudotojų nuostatas ir naršymo istoriją tiek konkrečioje svetainėje, tiek keliose kitose svetainėse, slapukai gali būti naudojami kaip šnipinėjimo programinė įranga. Daugelis apsaugos nuo šnipinėjimo programų apie tai žino ir nuolat pažymi slapukus, kuriuos reikia ištrinti atliekant virusų ir šnipinėjimo programų šalinimo ir (arba) tikrinimo procedūras.  

Paprastai naršyklėse yra integruotos privatumo nuostatos, kurios siūlo skirtingus slapukų priėmimo lygius, galiojimo laikotarpius ir automatinį ištrynimą po to, kai naudotojas apsilankė tam tikroje svetainėje.

Toliau pateikti kiti su slapukais susiję saugumo aspektai.

Kadangi tapatybės apsauga yra labai vertinga ir yra kiekvieno interneto naudotojo teisė, svarbu žinoti apie galimas problemas, kurias gali sukelti slapukai. Kadangi slapukai nuolat perduoda informaciją abiem kryptimis tarp naršyklės ir svetainės, jei į duomenų perdavimo procesą įsikiša įsilaužėlis arba neįgaliotas asmuo, slapukų informacija gali būti perimta. Nors tai pasitaiko labai retai, tačiau taip gali nutikti, jei naršyklė prie serverio prisijungia naudodama nešifruotą tinklą (pvz., neapsaugotą „Wi-Fi“ tinklą). 

Kitos slapukais pagrįstos atakos susijusios su neteisingais slapukų nustatymais serveriuose. Jei svetainėje neprašoma, kad naršyklė naudotų tik šifruotus kanalus, įsilaužėliai gali pasinaudoti šia spraga ir apgauti naršyklę, kad ši siųstų informaciją neapsaugotais kanalais. Tuomet užpuolikai naudoja šią informaciją, kad galėtų neteisėtai prisijungti prie tam tikrų svetainių. Renkantis tinkamiausią asmens informacijos apsaugos būdą labai svarbu būti atsargiems.

Toliau pateikti patarimai, kaip saugiai ir atsakingai naršyti pagal slapukus.

Dėl jų lankstumo ir dėl to, kad dauguma lankomiausių ir didžiausių svetainių naudoja slapukus, jų beveik neįmanoma išvengti. Išjungus slapukus naudotojas negalės naudotis populiariausiomis ir dažniausiai naudojamomis svetainėmis, įskaitant „YouTube“, „Gmail“, „Yahoo“ ir kitas.

Toliau pateikiame keletą patarimų, kaip užtikrinti, kad naršymas naudojant slapukus nekeltų rūpesčių.

– Pritaikykite savo naršyklės nustatymus, susijusius su slapukais, kad būtų užtikrintas priimtinas slapukų naudojimo saugumo lygis.

– Jei neprieštaraujate slapukams ir esate vienintelis kompiuterio naudotojas, galite nustatyti ilgus naršymo istorijos ir asmeninių prieigos duomenų saugojimo laikotarpius.

– Jei turite bendrą prieigą prie kompiuterio, apsvarstykite galimybę nustatyti naršyklę taip, kad kiekvieną kartą uždarant naršyklę būtų ištrinami atskiri naršymo duomenys. Tai būdas pasiekti svetaines, kuriose naudojami slapukai, ir ištrinti bet kokią apsilankymo informaciją, kai naršymo seansas uždaromas.

– Įdiekite ir nuolat atnaujinkite nuo šnipinėjimo programų apsaugančias programas.

Daugelyje nuo šnipinėjimo apsaugančių programų numatyta aptikti atakas svetainėse. Tai neleidžia naršyklei pasiekti svetainių, kuriose gali būti pasinaudota naršyklės pažeidžiamumu arba atsisiųsti pavojingos programinės įrangos. Įsitikinkite, kad naršyklė visada atnaujinta. Daugelyje slapukais pagrįstų atakų naudojamasi senesnių naršyklių versijų pažeidžiamumu. 

Slapukai yra visur ir jų neįmanoma išvengti, jei norite naudotis geriausiomis ir didžiausiomis interneto svetainėmis – tiek vietinėmis, tiek tarptautinėmis. Aiškiai suprasdami, kaip jie veikia ir kokią naudą teikia, galėsite imtis reikiamų saugumo priemonių ir drąsiai naršyti internete.

Kaip sustabdyti slapukų naudojimą?

Išjungus slapukus ir atsisakius jų gauti, tam tikrose svetainėse gali būti nepraktiška arba sunku jose lankytis ir jomis naudotis. Be to, atsisakymas priimti slapukus nereiškia, kad nebegausite ir (arba) nebematysite internetinių reklamų. Galima konfigūruoti naršyklę taip, kad ji nebepriimtų šių slapukų, arba nustatyti, kad naršyklė priimtų konkrečios svetainės slapukus. Tačiau, pavyzdžiui, jei nesate užsiregistravę naudoti slapukų, negalėsite palikti komentarų. Visose šiuolaikinėse naršyklėse galima keisti slapukų nustatymus. Šie nustatymai paprastai pateikiami naršyklės meniu „Parinktys“ arba „Nustatymai“.

Norint suprasti šiuos nustatymus, gali būti naudingos toliau pateiktos nuorodos arba galite pasinaudoti naršyklės pagalbos parinktimi, kad gautumėte daugiau informacijos.

– Slapukų nustatymai naršyklėje „Internet Explorer“

– Slapukų nustatymai naršyklėje „Firefox“

– Slapukų nustatymai naršyklėje „Chrome“

– Slapukų nustatymai naršyklėje „Safari“

Trečiųjų šalių slapukų nustatymų taip pat galite ieškoti svetainėje  www.youronlinechoices.com/lt/, kurioje rasite daugiau informacijos apie privatumą, susijusį su internetine reklama.